Ziua Mondială a Justiției Sociale 2023

„Așa a vorbit Domnul oștirilor: ‘Faceți cu adevărat dreptate și purtați-vă cu bunătate și îndurare unul față de altul! Nu asupriți pe văduvă și pe orfan, nici pe străin și pe sărac și niciunul să nu gândească rău în inima lui împotriva fratelui său!’ Zaharia 7:9-10”

Atingerea echității sociale trebuie să devină un punct focal al societății moderne. Cu toții trebuie să promovăm solidaritatea, egalitatea și stabilitatea socială. De 27 de ani Caritas Moldova lucrează pentru a reduce sărăcia și a garanta oportunități egale pentru cei mai vulnerabili cetățeni ai Republicii Moldova. Viziunea noastră este de a crea o comunitate bazată pe solidaritate, promovarea demnității umane, adevăr și libertate. Astăzi vă invităm pe toți să deveniți parte a acestei comunități prin ajutarea celor nevoiași pe orice cale. Nu există noțiunea de „ajutor insuficient”, orice gest caritabil aduce un bine societății.